Бадемите ставете ги да отстојат во вода неколку часа или преку ноќ.
Потоа излупете ги.

Во нутрибулет или блендер ставете ја бананата, овесните снегулки, бадемите, јогуртот, лененото семе и вода. Водата што ќе ја додадете сами одредете ја количински, зависно од густината која ја сакате.

Изблендирајте убаво.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани