Се мати шлагот со млекото. Се додава кафеав шеќер Натура и путерот од кикиритки и убаво се мати...

Се топат бисквитите во млеко и се ставаат во калап и се става шлагот, па пак ресана малку топена во средина, па шлаг и на крај бисквити и одозгора со останатиот шлаг.

Се замрзнува.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови