Во еден сад ги соединуваме јацата и шеќерот.
Матиме само една минута.
Потоа постепено ги додаваме, млекото, растопениот путер, тиквата, па сувите состојки.
Изедначената смеса ја ставаме во загреан апарат и печиме додека не поруменат.
Постапката е иста се додека не го потрошиме материјалот.
Ги декорираме со малку растопено црно чоколадо и шеќерни звездички.
Нека и овие меки, вкусни мафинчиња бидат дел од празничната трпеза

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани