Од вечер ставете ги овошјата во замрзнувач да замрзнат, претходно исечкани.
Другиот ден ставете ги во Нутрибулет со сите наведени состојки, освен слатката павлака. Миксирајте додека не се стори еднолична каша.
Потоа додајте ја слатката павлака и оставете да миксира 3-4 минути, да се поткрени нивото на содржината. Или, уште подобро е, да ја изматите посебно и потоа со миксерот се заедно да споите.
Содржината се истура во пластична кутија со капак и се остава во фрижидер најмалку 4 часа пред да се послужи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани