Брз, вкусен, декоративен и освежителен десерт правен со ролатите од Винчини.
1. Се миксира најпрво слатката павлака. Кога ќе се добие одредена густина (не треба да се премати ) се додава конденраното засладено млеко.Сето ова се миксира заедно и се дели на 2 дела.Едниот дел се остава бел,а во другиот дел малини.
2. Се зема долга модла од делимано и се става најпрво проѕирна фолија и се реди прво сладоледот од малинки, врз него сладоледот од ванили и најгоре се стааваат во должина ролатите. Се покрива убаво со фолијата и се остава во замрзнувач.
3. Се превртува сладоледот, ролатите да дојдат најдолу како основа на сладоледот. Се прелива со сос од малинки. На здравје!!!
Пс-Ако немате кондензирано млеко може сами да си направите домашно.Овде има многу убави рецепти за кондензирано млеко.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани