Во еден сад ги соединуваме мелените бисквити, мелените ореви, просеаното какао, анисот и постепено додаваме од млекото.
Не го ставаме оддеднаш, туку постепено и замесуваме со рака.
Треба да добиеме убаво непечено тесто, кое потоа лесно ќе го формираме во ролат.
Не смее да биде многу влажно.
Вака подготвено го расукуваме на парче правоаголна прозирна фолија
Во мала касерола на тивок оган ги ставаме млекото, шеќерот, ванилата.
Оставаме да почне да врие.
Тргаме од оган и со постојано мешање го додаваме млекото во прав.
Внимаваме да нема грутчиња.
Смесата може да се помине и со миксер неколку секунди, за да се изедначи.
Потоа ги додаваме бисквитите и лешниците.
Убаво ја соединуваме оваа смеса, која ќе биде малку поретка од претходната темна смеса, но потоа сама ќе се стегни.
Оваа смеса ја нанесуваме врз црната смеса, која веќе ни е поставена на проѕирна фолија.
Внимателно завиткуваме ролат.
Го оставаме во фрижидер 1-2 часа.
Потоа го прелеваме со чоколадна глазура.
Сечеме на парчиња и послужуваме.
Забелешка
До колку не ви се допаѓа вкусот на анисот, може да додадете рум, цимет......

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани