Шеќерот се зоврива со водата на кратко.
Се трга од оган се додава коњакот и маргаринот.Се меша додека се стопи.
Се додаваат оревите, па бисквитите.
На крај сецканото суво грозје.Се изедначува смесата и се остава да излади.
Ладна ја премесуваме и ги формираме саканите форми.
По потреба при замесувањето можи да се додади сок од портокал, ако процениме дека треба.Смесата треба да биде мека, не сува и ронлива.
Направените форми се чоколадираат, со претходно растопеното чоколадо со масло.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани