- Се сечат тенки ленти од тиквичката со помош на алатката од рендето или со лупачот, се посолуваат и малку да одстои, внимателно се оцедува, се става на тањирот и се зачинува на вкус со сите останати состојки, посипете со рендан пармезан или лушпи од пармезан - послужете.
Во оваа салата наместо пармезан слободно можете да додадете фета сирење или моцарела, а се може и без нив.
Бев скептична во врска со вкусот кој би го направил црниот сусам со ментата, но многу ни се допадна на сите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани