Макароните се варат во посолена вода, се плакнат и се ставаат во цедалка.
Зеленчукот се вари и се додава кон цедалката.
Се вари и стекот со 1 лажица зачин, а потоа се сецка на ситни коцки.
Во подлабок сад се мешаат сите состојки, се додава мајонезот и павлаката и убаво се меша салатата.
По свој вкус одредете ја количината на мајонез. Се сервира и се ренда кашкавал или одредете сами по свој вкус.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани