Многу едноставно се подготвува, а е вкусна и освежувачка.
Ротквиците исечкајте ги на поситни парчиња. Посолете ги.
Киселото млеко ставете го малку да се исцеди, потоа ставете го во ротквиците.
Ставете го и лукчето кое сте го исечкале, зачинете со масло, бибер, оригано и сув или свеж копар по вкус.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови