Овој предлог може да биде салата, а може да се служи и како лесна вечера или доручек.
Подготовката е следна
1. Го вариме оризот и кога е готов го ставаме во чинија.
2. Ги вариме пченката и виршлите
3. Во чинија прво го ставаме оризот, потоа пченката, зрната капари и сецканите виршли.
Прелив
Мешаме една лажица мед со една лажица маслиново масло и додаваме сенф.
Со овој прелив ја прелеваме салатата и послужуваме.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови