Нешто слично јас правив во минатата година со тиквички.
Во Молдавија ова предјадење се вика јазик на баба.:))
1. Се лупат и се сечат модри патлиџаните по должина, се стават во солена вода на 15 минути.
2. Доматите се сечат на полукругови, магдоносот и лукот ситно.
3. Модри патлиџани се валкаат во презлата и се пржат во масло.
4. Сирењето се дроби со вилушка, се додава мајонезот, лукот, магдоносот и се промешува.
5. Модрите патлиџани се премачкуваат со смесата од сирење, се стават по едно парче домат и се виткаат во ролни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови