1. Во тенџере се става водата, шеќерот, маргаринот и алвата да се стопат. Кога ќе се добие хомогена смеса се додаваат оревите, бисквитите и какаото.
2. Се остава да олади 10 минути. За тоа време се сецкаат желе бонбоните.
3. Обландите се натопуваат со водена платнена салвета за да станат еластични.
4. Се филуваат со филот: се става 4 лажици и врз филот се ставаат сечканото желе. Се витка во ролат и се остава да се исуши до одредено време кога убаво ќе се сечи.
5. Може овие ролати и да се замрзнат, не се променува вкусот. На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани