Во мала касерола на оган се ставаат сокот од потокал (од прилика околу 100 мл) шеќерот, путерот и чоколадото.
Мешаме на тивко колку да се соединат, но не и да проврие смесата.
Малку ја подизладуваме, па ги додаваме бисквитите, рогачот, оревите, лешниците
Формираме бомбици.
Ги валкаме во растопено чоколадо, ги украсуваме со шеќерни звездички, па сервираме во хартиени корпи

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани