Подготовка
Загрејте ја слатката павлака до вриење и тргнете го тенџерето на страна.
Во слатката павлака ставете ја белата чоколада здробена на ситно.
Мешајте седодека не се стопи чоколадата и додека не добие свиленкаст изглед.
Оваа смеса оставете ја да се подизлади на собна температура, па потоа ставете ја во фрижидер еден час. Кога смесата е добро изладена ганажот го матиме со миксер додека не добиема убава пенаста смеса. Во оваа смеса го додаваме кокосот измесајте со лажица да се изедначи целата смеса. Ставете ја смесата во фрижидер петнаесетина минути...формирате бомбици во кои ќе ставате во внатрешноста по еден печен лешник.
Бомбиците ги валкаме во кокос.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани