Во длабок сад се матат јајцата со постепено додавајќи го шеќерот.
Кога ќе се добие густа смеса се додава брашното помешано со пецивото и гризот. Се меша со шпатула. Се печи во намастена тава со масло и брашно на 200С-30мин.
Потоа се сечи по желба и кога ќе олади се попарува со топлиот шербет.

Шербет
 Се ставаат заедно водата и шеќерот и врие 5 мин од кога ќе зоврие.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани