Во длабок сад ги кршиме јајцата и убаво ги матеме со миксер.

Откако ќе ги изматиме јајцата ги додаваме и следните состојки млекото, маслото, сирењето, сечканиот морков, сечканиот спанаќ, солта и на крај брашното и пецивото.

Вака добиената смеса ја ставаме во предходно премачкан плех и од горе наросуваме со семињата по желба.

Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.

Се служи топла со павлака, кисело млеко...по желба

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови