Прво од половина портокал ја одстрануваме кората и убаво ја миеме.
Ја сецкаме на ситни коцки.
Ја ставаме во мал сад, налеваме вода и оставаме да врие 2-3 минути.
Ја процедуваме и уште еднаш ја повторуваме постапката.
Кората ја оставаме во цедалка убаво да се исцеди.
Во касерола ги ставаме млекото, шеќерот, путерот, чоколадото и оставме на тивок оган да се соединат.
Нека провријаат 2 минути.
Тргаме од оган и оставаме малку смесата да се излади.
Ги додаваме кршените бисквити и оревите.
Убаво ја соединуваме цела смеса.
Ја истураме во триаголен калап кој е обложен со фолија.
Оставаме на ладно да се стегни.
Потоа го вадиме колачот од калапот, ја одстрануваме фолија.
Триаголникот го прелеваме со растопено чоколо и попрскуваме со ситни трошки.
Сечеме на парчиња и сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани