Одлична варијанта за пржење на тиквички, можете да израдувате своите блиски со оваа рецепта , прекрасен додаток кон ручек.

1. Тиквичките се лупат по желба и се сецкаат на кругови околу 0,5 см , потоа се ставаат во сад со малку брашно , се затвараат со капак и се потресуваат, така брашното рамномерно ќе се распредели на тиквичките и ќе се скрати времето за спремање на тиквички.
2. Тесто. Сите состојки за сос се промешуваат и по потреба се додава уште кисело млеко за да смесата биде не многу густа.
3. Тиквичките се валкаат во сосот и се пржат во врело масло на умерен оган од двете страни.

По желба може да се додаде во сосот ситно исецкан магдонос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани