Се вари водата со шеќер додека не зоврие. Откако ќе зоврие, се додава локумот и се меша додека не се растопи. Потоа се додаваат исецканите ореви и смокви и се се вари 10 минути. Додека е топол филот се премачкуваат обландите.
Се топат чоколадите со зејтин и се потураат одозгора.
- Многу полесно ќе се растопат локумите ако претходно ги исецкате.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови