1. Во сад се мешаат сите суви состојки (без бананите и сецканите ореви).
2. Ги додаваме маслото и водата.
3. Мешаме добро, со лажица, за да се соедини убаво смесата.
4. Бананите се пасираат и и тие се додаваат во смесата.
5. Убаво се меша, за да се изедначи конечната смеса.
6. Се полнат калапите за мафини.
7. Секој мафин, откако ќе го наполниме корпето, го наросуваме со сецканите ореви.
8. Се пече 15 минути, на 180 степени во претходно загреана рерна.
9. Се оставаат малку да се изладат, па се послужуваат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови