Подготовка
1. Водата, шеќерот, ванилата и густинот се варат во густ крем . Се трга кремот од огинот и веднаш во него се додава чоколадото и се меша да се растопи
2. Се лади кремот и потоа во него се додава претходно матениот магарин
3. Се додаваат и кокосот и мелените бисквити и се заедно се соединува.
4. Се прават бомбици, во секоја од нив се става по еден цел лешник и се валкаат во кокос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани