1. Сите состојки ги мешаме во длабок сад. Смесата ја оставаме да стои 1 час.
2. Смесата ја тураме во караванче бр. 32. Печиме на 180 степени 30 мин.
3. Тортата ја оставаме да се излади и ја сечиме на коцки.
4. Во тенџере на оган ја ставаме водата, шеќерот и ванилиниот шеќер да врие 10тина минути.
5. Ладната торта ја потураме со топол шербет.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани