Еве уште еден вкусен и посен колач за престојните Велигденски пости.
1. Сите состојки се замесуваат со лажица, а може и со миксер.
2. Се истура во намрсен плех 20х30 и се печи на 200 С околу 60 мин.
3. Пред крајот се поросува со сусам и се исклучува рерната. Може озгора да се пороси и со мелени ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани