Вкусни пикантни погачки погодни за излети, а и домашни закуски.
Се мешаат двата вида на брашно и се додаваат сите состојки освен маргаринот и се замесува меко тесто кое се остава да одмори 1 час.
Поради присуството на зачините стасувањето трае малку подолго.
Одкако ќе стаса тестото се формираат погачки по свој вкус и се редат во подмачкан плех.Одозгора над секоја погачка се става парче маргарин и стасани се печат на 200степени околу 30 минути.
Ако не сте по лутото ставете благ буковец-секако се вкусни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани