– Карфиолот обарете го 5-6 минути во солена вода додека не омекне. Исцедете го и измијте го со ладна вода.
Потоа ситно исецкајте го и ставете го во блендер.
Во еден сад измешајте ги карфиолот, брашното, лукот, изматените јајца, изренданиот кашкавал, магдоносот, сол и бибер.
Смесата треба да биде доволно густа за да може со раце да обликувате плескавици.
Плескавиците пржете ги на врело мало по неколку минути од секоја страна

Лиценца: Сите права се задржани