Златната мешавина, брокулата и боранијата одмрзнете ги. Брокулата исечете ја на ситни коцки.
Кромидот и лукот ситно исечете ги.
Во еден сад ставете го зеленчукот, додајте лукче, кромидче, ставете јајца и пченкарно брашно. Се' убаво промешајте. Додајте сол,пипер, сув зеленчук и оригано.
Со натопени раце направете плескавици.
Плескавиците извалкајте ги во пченкарно брашно и пржете во загреано масло.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани