1. Краставицата се лупи и се сецка на тенки кругови.
2. Лимонот добро се мие, се сече на тенки кругови, на кои останува кората.
3. Се ренда парче ѓумбир.
4. Нането се мие.
5. Сите состојки се ставаат во стаклен бокал или тегла.
Треба да отстои во фрижидер една ноќ. Се пие преку цел ден, а последната чаша да се испие 2 часа пред спиење.
Овој пијалок ја подобрува работата на желудникот и цревата, го забрзува метаболизмот и топењето на мастите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови