Вкусни и интересни по состав ќебапчиња, а и уште еден начин да се искористи руколата.
Месото ставете го во еден сад.
Руколата многуу ситно исецкајте ја и додајте ја во месото. Додајте ги останатите состојки и убаво измесете ги со рака. Смесата треба да биде доволно цврста за да можат да се обликуваат ќебапчињата, па затоа ако е потребно додајте уште лебни трошки.
Смесата ставете ја да стои во фрижидер околу 2 сати малку да се стегне. Потоа напревете ќебапчиња.
Пржете ги во загреано масло на умерен оган да добијат црвенкаста боја.
Послужете ги топли со прилог и салата по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани