Пилешкото месо се ситни на конци.
Саламата и кашкавалот ситно се сецкаат.
Во подлабок сад се мешаат сите наведени состојки. Месото, саламата, кашкавалот со павлаката, мајонезот, кикириките, сусамот. Се затвора со капак и се остава во фрижидер некое време да одлежи салатата, за да си попримат вкусовите и сервираме....
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани