1. Брашното, солта и шеќерот се мешаат, се додава растворен квасец , масло и со топла вода се меси тестото.
2. Припременото тесто се чека да стаса, потоа се дели на 8 дела и од секој дел се оформува ѓевречето на намрсена маса со масло.
3. Ѓевреците се посолуваа со сусам, се редат во намрсен плех , и се печат на 200 степени околу 20 минути.

Овие посни ѓевреци навистина се многу вкусни иако не се варени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани