Зеленчукот се мие, се сецка на кругови и се реди во помало подмачкано со зејтин плехче како на сликата.
Вареното просо се меша со млекото и зачините и се посипува врз зеленчукот. Се затвара со алуминска фолија и се пече во рерна околу20 мин на 200. Потоа се трга фолијата и се допекува уште 10 мин да фати коричка. Ако сакате мжете да си ставите и рендан кашкавал или моцарела кој обожава сирења.
Ова е лесно јадење инспирирано од Турската кујна.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани