1. Сецкаат кромидот, тиквичката, компири, пиперките, доматите, црните патлиџани, магдоносот.
2. Се пржаат кромидот и пиперките.
3. Во длабок сад ставаат компири, тиквичка, доматите, црните патлиџани, магдоносот, се додава пржен кромидот, пиперките, куркумата, солта, црниот бибер малку зејтин, се промешува.
4. Ставаат зеленчук во кесе за печење, одозгора праваат неколку дупки со вилушка.
5. Се пече 45 минути на 200 степени. 15 минути пред крај на печењето отвараат кесето и продолжуваат печење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови