1. Ја рендаме кората од портокалот и цедиме сок од него.
2. Маргаринот го ставаме на оган да се стопи.
3. Сите состојки ги ставаме во еден сад и промешуваме.
4. Чоколадото за готвење заедно со маслото го топиме на пареа. Калапчињата се полнат со чоколадо, а потоа чоколадото се истура во сад, за да остане чоколадо само по ѕидовите. Калапчињата се ставаат во замрзнувач 10 минути.
5. Калапчињата ги полниме со филот. Одозгора ставаме од растопеното чоколадо.
6. Се ставаат повторно во замрзнувач да се стегнат уште 15 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани