Во еден сад ги замесуваме горе наведените состојки.
Тестото ќе ви испадне лепливо и меко, но додајте му брашно.
На работната маса попрскајте брашно и расукајте кора дебела еден прст.
Сечете со ножот на коцки.
Ставете маслото да се загрева и пуштајте ги да се пржат перничињата.
Тие сами ќе се дигаат и превртуваат.
Помогнете им малку со вилушка и превртете ги сите да се испржат подеднакво.
Штом поруменат вадете ги на хартија да го впијат маслото.
Служете ги со кисело млеко, јогурт или сирење.
На здравје со вкусниот појадок.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови