Од сите наведени состојки за тесто се замесува мазно, средно меко тесто. Убаво се изработува.
Веднаш се сучи кора со дебелина од 0,5 цм. и со помош на калап се вадат форми на переци.
Се редат на намрсен плех или на хартија, се премачкуваат со јајце, се наросуваат со сол и ким.
Се печат во загреана рерна на 200 околу 15 мин..
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани