Се мешаат сите состојки освен сокот. Се остава да отстои 5мин.
Потоа се додава сокот и се остава да отстои уште 5 мин.
Доколу сакате поретко тесто,додавајте вода.

Во загреана тава со малку зејтин се става од смесата.

*Палачинката можете да ја свртите тогаш кога на горниот дел од палачинката ќе испукаат меурчињата.
Потоа превртете ја палачинката и за помалку од 30 секунди извадете ја на страна. Постапката се повторува се додака имае од смесата.

Овие палачинки се комбинираат со нешто благо,по ваш избор. (Јас ги комбинирам со еурокрем,мармалад,џем,слатко,мед )

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови