1. Од смесата се прават ќофтиња и се пржат во тавичката каде што ќе се печи оризот.
2. Готовите ќофтиња се вадат на стана, а во маснотијата се додава оризот да се запржи.
3. На оризот му се додава златниот микс, се запржува малку, се додава вода 2 прсти над оризот и се зачинува со сол и црн бибер.
4. Пиперката се сечи  на лентички, а домтот на полукругови и се редат врз оризот исто така се редат и ќофтињата и се става во загреана рерна на 220 степени додека се свари оризот и изврие водата, ако има потреба се додава уште малку вода.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови