Велат Орада-Ципура дека е кралица на рибите. И навистина нешто превкусно, сочно и богато со месо.
1. Се чистат рибите се полнат со сечкан магданос, мајчина душичка сол и сечкано лукче.
2. Во тава намрсена со масло се редат прво компирите, морковите и на ленти сецкани краставичките и одозгора се ставаат рибите. Се става сол, зачин, бибер и одозгора на рибите се става масло. Се печат на 250С-35минути.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани