Закон колач за посни слави и имендени. За сите кои сакаат богат вкус од колач со смокви и ореви пробајте го нема да погрешите...
1. Во длабок сад се става шеќерот и водата да врие околу 3 минути.
2. Во него се додава додека е врело смоквите и сечканите по должина ореви и добро се промешува. Додека е жешко се премачкува 1 обланда и врз неа се става другата обланда. Не треба да се притиска со ништо само се остава да се стегне.
И тоа е тоа!
Уживајте!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани