Прекрасна блага погача, која ќе биде одличен декор за Новогодишната трпеза, заедно со солената погача - Новогодишна елка.

1. Се замесува тестото од наведените состојки и се остава да кисне околу 1 час, во затоплена просторија.
2. Тестото се дели на два дела и се расукува во 2 триаглести кори.
*Ако сакате може да се подели и на 3-4 дела тестото и да добиете повеќеслојна погача.
3. Во форма на елка се размачкува кремот. Врз кремот се става и 2рата кора.
4. Со нож сечеме форма на елка, според поредходно нацртана шема.
5. Се сечат „гранките“ на елката и се ротираат во ист правец.
6. Погачата се премачкува со жолчка. Врз гранките декорираме со бонбони како лампиони.
7. Се пече на 200 степени околу 20-25 мин.
8. На крај се наросува со шеќер во прав - може и без него.

-Од остатоците на тестото се формираат рол кифлички со крем.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови