Ресаните и желето се сечкаат на ситни коцкички.
Бисквитите најбрзо и најлсено можи да ги „сомелите“ во најлонска кеса, да ги исчукате и потоа помините со оклагија или стаклено шише (се разбира ако ве мрзи потоа да го миете бледндерот, бидејќи кесата секако ќе си оди во канта)
Слатката павлака цврсто изматете ја, при што пред крај ќе го додадете медот.
Потоа со лажица или најмала брзина на миксерот додадетеги и изматете ги сите состојки освен кокосот.

Добро е смесата да се покрие и да се остави малку во фрижидер да се стегни.
Со лажиче се зема од приготвената смеса и се оформува бомбица, која потоа се валка во кокос.

Бомбиците се чуваат во фрижидер до служењето.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани