Овој намаз се користи во Русија како во Македонија што се користи ајварот. Многу омилен и многу е познат. Може да се прави во големи количини за зимница.
Се сече ситно кромидот, морковот, пиперките и се' се пржи на тивко да омекне. Тиквичките се сечат на коцки се додаваат во тавчето и се заедно се пржи на тивко околу 15 минути. На крај посолете, додајте малку шеќер и црн бибер.
Испржениот зеленчук ставете го во блендер и изблендирајте. Оставете во фрижидер да излади. Изладениот намаз мачкајте го на лебче.
Добар апетит.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани