Лесна и брза припрема
- Одмерете го сварениот наут, изрендајте кашкавалот, додадете го маслото, листовите босилек - изблендирајте да добиете мазна смеса. Бидејќи има кашкавал - за осолување внимавајте да не пресолите.
На препечно лепче е одлично, што не значи дека не може да се користи и како додаток на месо, ако го разредите со водата во која се вареле тестенините е одличен прелив. За љубителите на Песто геновезе знам дека и овој намаз ќе им се допадне...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани