Овие ароматични колачи покриени со чоколадо и форма на ромб се традиционални Божиќни колачиња карактеристични за градот Наполи.
Подготовка на колачите
Во сад се ставаат сите состојки и се замесува тесто. Тестото треба да биде средно тврдо, затоа ако е потребно додајте вода за полесно да го измесите.
Откако убаво ќе го измесите на набрашнета површина развлечите кора дебела околу 5-8 мм и исечете ја во ромбови.
Ромбовите наредете ги во плех на хартија и ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 180 степени од 10 до 12 минути. Внимавајте на времето несмее да биде подолго бидејќи ќе се пресушат и многу ќе се тврди.
Кога се печени оставете ги да оладат и покријте ги со глазура од чоколадо.
Чокололадото со маслото стопете го над пареа и секое колаче одозгора покривајте го со чоколада. Оставете ги на хартија за печење да се стегне чоколадата.
Чувајте ги затворени во лимена кутија
Од оваа смеса направив околу 35 големки колачи. Бројот зависи колку големи ќе се исечат колачите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани