Лесно, брзо, не многу луто, за на зима совршено :)

Млекото и водата ставете ги на оган. Додадете го чоколадото и зачините и мешајте додека да се стопи чоколадото.
Толку!

Јас бидејки го сакам топлото чоколадо погусто, на основниот рецепт му додадов густин. Додадов и каранфилче бидејки и тој зачин го обожавам. За мене беше совршено :)
Можете да го направите и само со млеко, значи месо 200 мл млеко, 100 мл вода да го направите со 300мл млеко или доколку сакате посно, користете вода и посно чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани