Вкусно, брзо и само за ненадејни гости кое се прави за 30 минути.
1. Се матат јајцата со вилушка заедно со солта, киселото млеко и водата.
2. Во тава намрсена се ставаат јуфките (неварени) да дојде во висина колку 1/3 од тавата. Се става смесата од јајцата врз нив и се печи веднаш во претходна загреана рерна на 250С-35мин.
3. Малку се остава да олади, па потоа се сечат парчиња по желба. На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани