Брашното и пецивото се мешаат заедно.
Шеќерот, ванилата, маслото и водата заедно со јајцата ги мешаме во посебен сад.
Двете смеси заедно ќе ги соеиниме.
Мешаме убаво со шпатула.
Рерната нека е топла за да може веднаш да се печат мафинките.
Калапите ги полниме до средина,па вметнуваме по една лажица нутела во средината.
Печеме на 200 степени околу 15 минути.
Оставете да се изладат добро пред да се конзумираат.
По желба декорирајте. Јас ги оставив така како што се.
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови