Прво кратко ги матиме јајцата со солта. Кон ова ги додаваме сите останати состојки и пак кратко матиме.
На решетката од шпоретот ги ставаме силиконските калапи за мафини и во секој калап ставаме од смесата. Поросуваме со сусам и ги печиме во загреана рерна на 200 степени 20 минути.
Од оваа доза излегуваат 24 мафини. Чашата со кои мериме се од 200 милилитри.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови