1. Во длабок сад ги кршиме јајцата, ги матиме со виљушка, го додаваме шеќерот . Мешаме
2. Го додаваме маслото и шеќерот, промешуваме.
3. Во смесата го додаваме брашното, пецивото и какаото. Промешуваме.
4. Кирикириките ги сецкаме на покрупни парчиња, чоколадото и брусницата на мали парчиња.
5. Во калап за мафини ставаме хартиени корпи. Во секое ставаме по една лажица од смесата, парчиења кикирики, чоколадо и брусница. Повторно од смесата ставаме до половина на корпето. Повторно ставаме од кикириките, чоколадо и брусница. Печиме во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.

Забелешка - чашата е 200 мл
- Јас само во половина од смеса ставив какао

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани